Відкриваємо світу інноваційну біотехнологічну Україну

18.07.2019
Posted in Новини
18.07.2019 ЦІСМА

Відкриваємо світу інноваційну біотехнологічну Україну

За даними з відкритих джерел, БІОТЕХНОЛОГІЯ – один з ключових напрямів якісного технологічного розвитку в цілій низці галузей економіки. Потенціал можливостей і спектр застосування біотехнологій перетворив галузь поряд з нанотехнологіями в провідний чинник розвитку економік окремих держав і світової спільноти загалом.

До складу біотехнології, на думку більшості авторів, входять генна, клітинна і екологічна інженерії.

Річний обіг світової біоіндустрії становить нині майже 200 млрд доларів США. Найбільшим біотехнологічним ринком у світі є США, де створюється половина світового обсягу біотехнологічної продукції. Другим за розмірами ринком є Азійсько -Тихоокеанський регіон, де найбільш динамічно розвивають біотехнології Австралія, Китай, Індія та Японія. Замикає трійку лідерів Європа.

Відповідно до прийнятої класифікації біотехнологічних напрямків більше половини світового виробництва відноситься до продукції «червоної» біотехнології (біофармацевтичні препарати і біомедицина), 12 відсотків – до «зеленої» (агрохарчова продукція), решта – біоматеріали промислового призначення («біла» біотехнологія).

На сьогодні, наука і технології розглядаються як інтегральна частина економічного зростання з боку урядів країн, що розвиваються. Вони роблять кроки для розвитку власної науково-технічної інфраструктури, стимулювання наукових досліджень, розширення системи вищої освіти. Нова глобальна «технологічна хвиля» здатна привести до кардинальної трансформації ринків високотехнологічної продукції та послуг, принциповим чином вплинувши на конкурентні переваги, як національної економіки, так і на конкурентоспроможність її окремих секторів. До факторів і трендів, які суттєво вплинуть на розвиток біотехнології в світі на період до 2030 року, можна віднести насамперед ті, які знаходяться у полі зору Громадської спілки «Центр інновацій «Сходи в Майбутнє»:

  1. Біофармацевтика;
  2. Біомедицина:
  • молекулярна діагностика,
  • діагностичні і лікувальні засоби

персоніфікованої терапії,

  • клітинна і тканинна інженерія

для терапевтичних цілей,

  • біосумісні матеріали.

Громадська спілка «Центр інновацій «Сходи в Майбутнє» (ЦІСМА) і є тим офісом трансферу технологій, який займається пошуком й впровадженням новацій у сфері охорони здоров’я і фармацевтики, що належать до «червоної» біотехнології. За рік нашої діяльності нам вдалося сформувати довіру до себе як відповідальних партнерів, свідченням чого є підписані нами угоди з майже 20-ма науково-дослідницькими установами, закладами вищої освіти та державними інституціями, зокрема з МОН України, створені нами Платформи співпраці: «Біотех-платформа молодих вчених у сфері Біотех» та «Біотех-платформа «Партнерство заради Майбутнього», які поєднали зусилля молодих вчених, досвідчених науковців та педагогів, майбутніх науковців – школярів і студентів у розвит-ку української біотехнологічної науки й освіти.

   Підписання договору про партнерство між МОН України та ЦІСМА

Нещодавно, у першій декаді червня, представники ЦІСМА взяли участь у конвенті «BIO 2019» – найбільшому  міжнародному  біотехнологічному та фармацевтичному заході, що проходив у першій  столиці Сполучених Штатів – Філадельфії, в якій Томасом Джефферсоном написано та підписано Декларацію незалежності Сполучених Штатів.

Міжнародний конвент ВІО організовує Біотехнологічна інноваційна організація (БІО). BIO представляє більше 1100 біотехнологічних компаній, академічних установ, державних біотехнологічних центрів та пов’язаних з ними організацій у США та більш ніж в 30 країнах.

Щорічно науковці, менеджери інновацій та інвестори з’їжджаються для представлення проектів, пошуку партнерів та обміну успішними практиками трансферу технологій від вчених до провідних гравців галузі.

Цій знаменній події філадельфійці приділили неабияку увагу, повсюдно нас зустрічала реклама заходу. І це цілком зрозуміло, адже у «ВІО-конвенті – 2019»  взяли участь понад 16 тисяч представників майже з семидесяти країн світу та провідних світових фармацевтичних компаній.

Тема 2019 року – «It starts with one» («Починається з одного») – одна зустріч, одна теорія, одне випробування, один прорив. Адженда містила потужну освітню програму з більш, ніж 150 сесіями, які стосувалися передових проблем у широкому спектрі природничих наук та областей застосування. На виставці було представлено понад 1800 експонатів, включаючи кілька міжнародних павільйонів.

Організували стенд «Bio Ukraine» від України наші партнери – Біотехнологічна ініціатива Фонду «США-Україна» (Маркіян Білинський, Христина Редько, Джон Кун). Це був другий рік роботи Фонду у цьому напрямі діяльності. Представники Центру інновацій «Сходи в Майбутнє» в особі Ігоря Найди, Ольги Кучер та Андрія Мірошниченка – мали нагоду ознайомити учасників «ВІО-конвенті-2019» з більш, ніж 20-ма доробками фармацевтичної Корпорації «Юрія-Фарм» та науковців України.

У перший день роботи ВІО-конвенту наш стенд відвідала делегація Посольства України в США, до якої увійшли посол у США Валерій Чалий, перший секретар посольства з питань науки Єгор Дубинський та Дмитро Шимків, колишній заступник глави адміністрації Президента Петра Порошенка.

Приємно було бачити серед відвідувачів стенду українців, які представляють як українські, так й іноземні компанії, зокрема, такі, як Syndivia, Nanobotmedical, SMO Group, Михайлюк, Сороколат і Партнери, Audubonbio, SGS та Enamine. Вони були щиро й позитивно вражені нашою присутністю на всесвітньовідомому форумі.

5 червня під час представлення на панелі «Horizon-2020» європейських інноваційних проектів, які хочуть вийти на ринок США, представники Центру інновацій «Сходи в Майбутнє» провели презентацію 5 інноваційних розробок Корпорації «Юрія-Фарм» перед європейськими та американськими інвесторами та центрами трансферу технологій.

Відвідувачі стенду «BioUkraine» висловили зацікавленість дізнатися більше про біотехнологічний сектор України, можливості для розширення бізнесу в Україні, проведення клінічних випробувань, підтримку українських установ, таких, як нещодавно створений Національний науковий фонд, та інші можливості партнерства в українському біотехнологічному секторі.

Також відбувалися індивідуальні перемовини у форматі В2В із перспективними партнерами із різних куточків світу, зокрема США, Франції, Японії, Чилі, Мексики, Іспанії, Тайланду, Литви, Голландії, Чехії та інших. Наголос робився на встановленні системних взаємовигідних стосунків з обміну досвідом роботи, участі в наукових дослідженнях, передачі новітніх технологій та препаратів, з організації спільних просвітницьких та освітніх заходів.

Українська делегація отримала низку ділових пропозицій щодо спільного розвитку трансферу технологій в Україні та Східній Європі й запрошення представити розробки українських вчених на наступних виставках в Європі (Bio Europe) та наступному ВІО-конвенті у Сан Дієго в США.

Науковий прогрес, як зазначили організатори «ВІО-конвенту–2019», розпочинається з однієї ідеї, однієї теорії, одного випробування, одного успіху. Наші невеликі сьогоднішні ініціативи – додаткові інвестиції часу, енергії та відданості, які кожен з нас робить – можуть мати глобальний вплив на завтра. Задана тема, як підкреслювалося учасниками форуму,  визначає надважливість критичних щоденних внесків, які поєднуються для того, щоб принести у світ нові людиноцентричні прориви.

Прорив може розпочатися з керівника офісу трансферу технологій, який мислить майбутнім і уміло розпоряджається наявними ресурсами, або вдумливого ініціативного менеджера, який відкриє нові таланти або зробить натхненне просування ідеї, яка врятує не одне життя і надасть змогу кожній людині бути здоровою і відчути себе щасливою.

Україна має шанс стати врівень з передовими країнами світу. Хоч ситуація і не є такою простою, однак у нас, незважаючи ні на що, є світлі розумні голови. З нами готові співпрацювати за умови нашої відкритості та відповідального ставлення до партнерства. Справа за єднанням зусиль держави, бізнесу, науки і неурядових організацій у формуванні сучасної біотехнологічної екосистеми.

Приклад Філадельфії яскраво засвідчує потенційні можливості розвитку навіть за несприятливих умов.  «Я думаю, що те, що ми дійсно починаємо бачити зараз, – це повна диверсифікація нашої економіки», – висловився  Джон Грейді, президент і голов-ний виконавчий директор PIDC, приватно-публічної корпорації міста Філадельфії (Philadelphia). У свій час ми були суто виробничим містом. Ми жили виробництвом і ледь не померли, коли сталося скорочення виробництва на загальнонаціональному рівні. Філадельфія сильно постраждала від цього. Як ми бачимо, економічне зростання таких секторів, як медицина (зокрема імунотерапія), що виникають, підтримують розвиток суміжних напрямів. Це допомагає нам продовжувати диверсифікувати нашу діяльність і розвиватися як сучасне місто».

На думку філадельфійців місто близьке до того, щоб найближчим часом стати «епіцентром клітинної та генної терапії» завдяки активній діяльності 85 лікарень і клінік, а також майже 20 відсоткам робочої сили Філадельфії, зайнятими в секторі охорони здоров’я.

Джефф Марраццо, народжений у Філадельфії, співзасновник і генеральний директор компанії Spark Therapeutics Inc., розповів на сторінках часопису, який висвітлював хід «ВІО-конвенту–2019» про науковий досвід у цій сфері. Він висловив думку, що один з шести майбутніх лікарів США навчається у Філадельфії, а місто посідає третє місце в Національному інституті фінансування охорони здоров’я.

За словами пана Марраццо, коли засновував Spark Therapeutics Inc. у 2013 році, він вірив, що Філадельфія має потенціал стати лідером в галузі біотехнологій і природничих наук. Нещодавно його компанія була придбана фармацевтичною компанією Roche (Швейцарія) за 4,3 мільярда доларів.

Пан Марраццо згадує про свою мрію недалекого минулого, що полягала у тому, щоб компанія стала біотехнологічним лідером як компанії Amicus і Iovance. Він підкреслив, що мрія і дія є тими рушіями, які дають змогу досягнути неймовірного.

На шляху до неймовірного і ціннісного для людства маємо зосередити свої зусилля й ми. Щиро дякуємо українським вченим, підприємцям та представникам діаспори за активну підтримку біотехсфери у нашій країні та запрошуємо до подальшої співпраці задля реального внеску в сферу охорони здоров’я у світі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Найда, О. Кучер, А. Мірошниченко

(Центр інновацій «Сходи в Майбутнє»).

Передруковано з видання “Гетьман” №1-2 (84-85) 2019

Scroll Up