Інтерв’ю з учасницею Конкурсу інноваційних розробок «Сходи в Майбутнє: відзнака молодих науковців у сфері охорони здоров’я та фармацевтики» Людмилою Лейбенко

11.04.2019
Posted in Новини
11.04.2019 ЦІСМА

Інтерв’ю з учасницею Конкурсу інноваційних розробок «Сходи в Майбутнє: відзнака молодих науковців у сфері охорони здоров’я та фармацевтики» Людмилою Лейбенко

До Вашої уваги інтерв’ю з однією з учасниць Конкурсу інноваційних розробок молодих вчених Людмилою Лейбенко, в якому вона розповіла про те, чому вирішила взяти участь у Конкурсі та перспективи реалізації власного наукового потенціалу в Україні.

Людмила Лейбенко – в.о. старшого наукового співробітника, кандидат біологічних наук, Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету.
1. Звідки Ви дізнались про конкурс інноваційних розробок для молодих вчених у сфері охорони здоров’я та фармацевтики, організатором якого виступила Громадська спілка «Центр інновацій «Сходи в Майбутнє»?

Про конкурс дізналась від адміністрації свого інституту, яка дуже рекомендувала подати заявку, бо молодих науковців в нашій установі дуже мало.

2. Як довго Ви займаєтесь своїм профільним напрямком?

Своїм профільним напрямком «Філогенетичний аналіз вірусів грипу людей, виділених в Україні» я займаюсь близько 10 років, відколи почали секвенувати гени вірусів грипу, виділених від українських хворих. Заявка, подана на конкурс, розкриває тільки один з аспектів дослідження мінливості вірусів грипу, а саме — виявлення та аналіз резистентних штамів грипу до відомих етіотропних хіміопрепаратів.

3.Чи бачите Ви перспективи цього напрямку?

Перспективи напрямку, яким я займаюся є досить широкі, адже мінливість вірусів грипу на рівні генному є першопричиною змін у будові та властивостях вірусів. Так, наприклад, одна точкова мутація в гені нейрамінідази викликає нечутливість вірусу грипу до озельтамівіру, який на українському ринку є єдиним ефективним етіотропним препаратом, причому препаратом не дешевим і з можливими побічними ефектами. Тому продуманий підхід до лікування хіміопрепаратами тільки у випадках, коли це доцільно, є важливим критерієм для вибору терапії. Також створення нових ефективних ліків потребуватиме постійного моніторингу появи резистентних штамів та досліждення мутацій, що таку резистентність викликають.

4.Чи маєте ви можливість реалізуватися як вчений в Україні?

У нашому відділі, завдяки керівнику та співпраці з ВООЗ і CDC (Центру з контролю та профілактики захворювань), досить сприятливі умови і широкі можливості для наукової роботи і самореалізації. Але на рівні державних установ такої підтримки немає. Особливо в матеріальному плані. Сумно, що продовжувати роботу ми можемо тільки за рахунок грантів міжнародних організацій. Адже, в такому випадку, у них є всі права на результати нашої праці. А ми натомість отримуємо дані, які допомагають лікарям і закладам охорони здоров’я мати актуальну інформацію про збудника грипу. Налагодження взаємодії між науковцями і кінцевими користувачами наукових розробок на сьогодні є актуальним завданням, бо більшість досліджень залишається на рівні статей у вузькопрофільних журналах з невеликою кількістю читачів.

5.Чи потрібне проведення таких конкурсів в нашій країні?

Проведення будь яких конкурсів допомагає обмінятись знаннями та інформацією з колегами, надихає займатись науковою роботою, привертає до неї увагу громадськості та бізнесу. Тому я однозначно за проведення таких конкурсів в Україні.

Scroll Up